czwartek, 4 września 2014

Aichi E16A Zuiun czyli początek kabiny i lewitujące pływaki.

W poprzednim wpisie wspomniałem to tym, że żeby dotrzeć do jakiś materiałów na temat tego samolotu musiałem "przekopać"się dziesiątki anglo i japońskojęzycznych stron i kilkanaście blogów. W sumie nawet sporo rzeczy znalazłem, jednak jedyną i to jednak z najważniejszych problemów było znalezienie czegokolwiek do wnętrza kabiny pilota i strzelca. Owszem znalazłem sporo zdjęć modeli plastikowych wraz z relacjami z ich sklejania, ale jak na złość, żadnych gdzie chociaż jeden autor pokazałby jak został w nich odwzorowany ten istotny element jakim jest wnętrze kabiny. Jak już coś było pokazane "w trakcie" to ze sklejonymi połówkami kadłuba gdzie nie szło zobaczyć co jest zamontowane na burtach. Sytuacja wydawała się patowa, ale od czego są przyjaciele, szczególnie jeśli mieszkają w Japonii, a ty robisz japoński niszowy samolot. :) I tym razem przyszedł mi z pomocą nieoceniony w tematach japońskiego sprzętu Yasuhiko Noto, który również jest modelarzem kartonowym i prowadzi blog im poświęcony:
http://cardmodel.blog54.fc2.com/ 
Wiedząc, że Zuiun jest maszyną mało znaną zasugerował wykorzystanie wnętrza od Aichi D3A "Val" jako suplementu wnętrza Zuiun`a gdyż Japońscy modelarze często tak czynią budując swoje modele z braku dokumentacji. Co ciekawe w rozmowie z Heniem Heniu również zaproponował takie same rozwiązanie. W sumie już miałem pójść tą drogą gdy w kolejnej rozmowie na FB Yasuhiko znalazł.link do bloga, na którym są zdjęcia wnętrza. Byłem uratowany! :) Teraz już mogłem śmiało zacząć robić pierwsze przymiarki do kabiny. A ponieważ praca szła błyskawicznie to z rozpędu zrobiłem jeszcze pływaki:

Wiem, że projekt wygląda teraz dziwnie, ale w chwili obecnej mogę bez cienia wątpliwości stwierdzić, że jest to pierwszy samolot, którego pływaki są utrzymywane przy maszynie siłą woli załogi. Epokowy wynalazek!. :) Jednak do czasu gdyż w następnej kolejności dodam wsporniki co by model przypominał oryginał niż pojazd z filmów SF. :)
Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla Yasuhiko za pomoc.
Thank you very much Yasuhiko for help. :)

Do zobaczenia w następnym wpisie.
PGiN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz